همه نکاتی که باید در مورد لودر بدانید

در این مقاله از آرمان لودر به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات اجرایی، فنی، ایمنی و … می‌پردازیم که از نظر تخصصین ایمنی باید در هنگام کار با لودر آن‌ها را رعایت کنیم تا سلامت خود و ایمنی پروژه را تامین کنیم. با ما همراه باشید.

 

پیش از این مقاله، سعی کردیم به خوبی شما را با ماشین‌های محبوب دنیای ساخت و ساز و صنایع آشنا کنیم. به صورت مفصل به بررسی انواع لودرها از نظر ساختار و کارایی پرداختیم و در کنار این موضوع به بررسی دقیق و جزءبه‌حزء قسمت‌های تشکیل‌دهنده لودرها پرداختیم.

همچنین به این موضوع پرداختیم که یک لودر چه تفاوت‌هایی با بیل مکانیکی دارد؛ چرا که بسیاری از ما لودرها و بیل‌مکانیکی‌ها را از یک خانواده می‌دانیم! در این مقاله نیز به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که در هنگام کار با بکهو باید به چه نکاتی توجه کنیم تا ایمنی پروژه را حفظ کنیم؛ به بررسی نوع لباس‌کار، نکات فنی و موارد بسیار دیگری خواهیم پرداخت.

 

نکات عمومی و کلی

-1 بسیار مهم است که در هنگام کار با لودر از پوشیدن لباس‌های شل و گشاد امتناع کنید؛ چرا که به آسانی می‌توانند در قسمت‌های مختلف ماشین گیر کنند و آسیب‌های فیزیکی شدیدی را برای شما رقم بزنند. به همین خاطر توصیه می‌شود در هنگام کار با لودر از لباس‌های کار استاندارد استفاده کنیم. همچنین توصیه می‌شود از وسایل جانبی مانند حلقه، ساعت مچی و … نیز استفاده نشود.

-2 قبل از شروع کار با یک ماشین جدید همواره ابتدا وسایل و ابزار ایمنی روی ماشین و کار با بکهو را به خوبی چک کنید و از محل آن‌ها اطلاع داشته باشید تا در صورت بروز حادثه بتوانید سریعاً آن را کنترل کنید. همچنین با اخطارهایی که با چشم دیده و یا با گوش شنیده می‌شوند آشنایی کامل داشته باشید تا به موقع از خطاهای احتمالی آگاه شوید.

3- یکی از مشکلاتی که به وفور در کار با ماشین‌های صنعتی پیش میاید، برخورد با موانع محیط کار مانند سیم‌های برق و … می‌باشد. بنابراین همیشه قبل از شروع کار با صرف زمان کوتاهی محیط کار خود را بررسی کنید و از وجود موانع محیطی آگاه شوید تا از صدمه‌رساندن به موانع و یا ماشین جلوگیری کنید.

4- سعی کنید با شخصی که در هنگام کار به شما علائم دستی برای کنترل ماشین را می‌دهد از قبل هماهنگ باشید تا از علائم دستی وی آگاه باشید و در هنگام کار به آسانی و بدون خطر بتوانید ماشین را کنترل کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام کار با لودر فقط از یک نفر فرمان بگیرید تا از هرج و مرج و حادثه‌هایی مانند سقوط و… جلوگیری کنید.

5- همواره قبل از شروع کار با بکهو در مورد مشخصات لودری که با آن می‌خواهید کار کنید اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید؛ اطلاعاتی در مورد قدرت لودر، وزن بار مجاز در سطوح صاف و شیب‌دار، حداقل فشار و حداکثر درجه حرارات و …

6- سعی کنید همیشه بر شرایط محیطی تسلط داشته باشید؛ شرایطی مانند جنس کف محیط کار که ممکن است باعث سرخوردن لودر شود، شرایط جوی مانند گردوغبار، دود، مه و … که ممکن است دید شما را با مشکل مواجه کند.

7- نکته آخر اما مهم؛ همواره قبل از شروع حرکت با لودر به خوبی چهار طرف آن را بررسی کنید تا در هنگام حرکت از آسیب ناخواسته به افراد و اشیاء جلوگیری کنید. همچنین همیشه از سلامت بوق و بوق خطر دنده عقب ماشین اطمینان حاصل کنید.

 

نکاتی که باید در هنگام جابه‌جایی رعایت کرد

جابه‌جایی لودر مخصوصاً هنگامی که بارگیری کرده است بسیار مهم است، چرا که در صورت مسلط نبودن بر آن و عدم رعایت نکات مهم به آسانی امکان سقوط، چپ‌شدن و ایجاد حادثه‌های شدید وجود دارد. در این قسمت به برخی نکات مهم در این مورد اشاره خواهیم کرد.

1- همواره راننده لودر باید توجه داشته باشد که بر روی توده‌های انباشه‌شده که سطحی ناهموار دارند و در شیب‌ها باید به آرامی و با دنده سنگین حرکت کند تا بتواند کنترل ماشین را در دست داشته باشد؛ حتی یک لحظه غفلت در این شرایط عواقب جبران‌ناپذیری را به بار خواهد آورد.

2- هنگام حرکت اگر باکت بارگیری نشده باشد، حتماً باید آن را پایین نگه‌دارید تا مانع دید شما نشود. همچنین توجه داشته باشید که از باکت نباید به عنوان ترمز استفاده شود مگر در شرایط اضطراری، چرا که فشار بر باکت به راحتی باعث آسیب بازوها و سیستم هیدرولیک لودر خواهد شد.

3- سعی کنید همیشه به دور از لبه‌ی گودال‌ها، چاله‌ها و توده‌های انباشته‌شده سست حرکت کنید؛ چرا که وزن زیاد لودر احتمال ریزش لبه‌ها را دو چندان می‌کند.

 

نکاتی که باید در هنگام پارک‌کردن و کار با بکهو و رعایت کنید

پارک‌کردن ماشینی به بزرگی لودر در جای نامناسب و شرایط ناایمن می‌تواند موجب حادثه برای سایر وسایل نقلیه و همچنین خود لودر شود. در این بخش به بررسی نکاتی در مورد پارک‌کردن لودرها خواهیم پرداخت.

1- تا جایی که امکان دارد سعی کنید تا لودر و سایر ماشین‌های صنعتی را در مکانی که فعالیتی انجام نمی‌شود و به منظور پارکینگ انتخاب شده است و در سطحی صاف و افقی پارک کنید. همچنین در صورت امکان از علائم آگاه‌کننده مانند حفاظ و شبرنگ برای مشخص کردن آن استفاده کنید.

2- اگر مجبور به پارک لودر بر روی سطح شیب‌دار شدید، فضای مطمئنی را انتخاب کنید تا از کج‌شدن ماشین به یک‌طرف و برهم‌خوردن تعادل آن جلوگیری کنید. همچنین حتماً از فعال بودن دستی مطمئن شوید، سعی کنید جلو و عقب چرخ‌ها را با مانع مسدود کنید.

 

در این مقاله به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات کلی که در هنگام کار با لودر و سایر ماشین‌های صنعتی باید به آن‌ها توجه کنیم پرداختیم. همچنین به نکاتی مهم در مورد جابه‌جایی لودرها و پارک‌کردن آن‌ها اشاره کردیم. در قسمت بعدی این مقاله به بررسی مفصل نکات اجرایی در هنگام کار با لودر و همچنین نکاتی که در هنگام بارگیری، حمل و تخیله مهم هستند اشاره خواهیم کرد. لطفاً با ما همراه باشید.

همچنین اگر نظر و یا تجربه‌ای در مورد کار با لودر و کار با انواع لودرها دارید لطفاً در قسمت دیدگاه با ما درمیان بزارید تا در تکمیل این مقاله سهیم باشید.

 

تماس با ما

کار با بکهو 

امکان ارسال نظر وجود ندارد!